Marilyn Adamson írása alapján
Isten? Mennyország? Imádság? Szép mese. Legalábbis sokáig így gondoltam.
Egykori ateistaként Marilyn Adamsonnak, az everystudent.com létrehozójának sok fejtörést okozott egy közeli barátja által tapasztalt megválaszolt imádságok sora, illetve az, hogyan változott meg az illető élete az ő szeme láttára. Miközben megpróbálta megcáfolni barátja hitét, Marilynt meglepte az Istenre mutató objektív bizonyítékok sokasága. Egy év folyamatos vívódás története következik.
Képzeld el, hogy a bíróságon ülsz egy tárgyaláson! Hallasz tanúvallomásokat, illetve találkozni fogsz tudományos és történelmi tényekkel. A te döntésed, hogy megfontolod-e ezeket a bizonyítékokat, illetve, hogy milyen ítéletet hozol a végén.
Ne felejtsd el: te döntesz!
1. számú bizonyíték: A Föld ökoszisztémája olyan tudatos tervezőre mutat, aki nem csak megteremtette azt, de a mai napig fenn is tartja.
A Föld mérete és az ebből következő gravitációs erő vékony, elsősorban nitrogénből és oxigénből álló gázréteget tart meg maga körül, ami mindössze 80 kilométerre terjed ki a földfelszíntől. Ha a Föld kisebb lenne, a légkör megtartása lehetetlenné válna. Ha nagyobb, a légkör szabad hidrogént tartalmazna.
A Földnek a Naptól való távolsága is ideális. A legnagyobb hőingadozás mindössze -35°C és +50°C között mozog.
A Hold méretéből és a Földtől való távolságából következő gravitációs vonzás mértéke is éppen megfelelő. A Hold fontos óceánáramlatokat és árapályt kelt, így a víz folyamatos mozgásban van, de csak olyan mértékben, hogy ne söpörje el a szárazföldeket.
A Föld nagy részét víz borítja, aminek szokatlanul magas forrás- és fagyáspontja van. Az emberi test 75 százaléka víz. Ez teszi számunkra lehetővé, hogy folyamatos hőmérsékleti változásokkal teli környezetben éljünk, miközben a testünk kb. 36,6 °C-os hőmérsékletű marad.
Az evolúció: amióta élet van a Földön, az folyamatosan változik, fejlődik. Belegondoltál már pl, mit is tud az emberi agy? Másodpercenként egymilliónál több üzenetet dolgoz fel: mérlegre teszi minden egyes adat fontosságát, és kiszűri a haszontalanokat. A szemed hétmillió színt tud megkülönböztetni. Folyamatos autófókusz üzemmódban működik, és döbbenetes mennyiségű, 1,5 millió üzenetet fogad be egyszerre. Az evolúció elmélete a már létező organizmusokból kiinduló és azokon belül lezajló mutációkat írja le. De nem magyarázza meg az agy, vagy a szem kiinduló forrását: hogyan és miért is alakult ki az élő szervezet az élettelen anyagból?
2. számú bizonyíték: Az univerzum egyszer csak létrejött – mitől?
A tudomány mai állása szerint a világegyetem egyetlen hatalmas energia- és fényrobbanással, az Ősrobbanással kezdődött. Ez volt a térnek és az időnek is a kezdete.
Steven Weinberg fizikai Nobel-díjas tudós megállapítása: a robbanás pillanatában „a világegyetem körülbelül százezer millió Celsius fokos volt… és fénnyel volt tele.” Oké, de mi hozta létre?
3. számú bizonyíték: Az univerzum mindenütt érvényes természeti törvények szerint működik.
Az életben szinte minden bizonytalannak tűnik. Mégis vannak dolgok, amelyekre nap mint nap számíthatunk: pl. a tárgyak súlya állandó, a pulton hagyott kávé kihűl, a Föld minden nap 24 óra alatt fordul körbe és a fénysebesség sem változik – a Földön és a tőlünk távol eső galaxisokban sem.
Richard Feynman, aki a kvantum-elektrodinamika területén végzett munkájáért kapott Nobel- díjat, így fogalmazta ezt meg: „Rejtély, hogy a természet miért matematikai alapú… Az a tény, hogy egyáltalán léteznek bármiféle szabályok, tulajdonképpen egyfajta csoda.”
4. számú bizonyíték: A DNS kód
Láttál már használati utasítást? Képzeld el, benned is van egy! Tudtad, hogy a tested minden sejtjében megtalálható egy igen részletes kódsorozat, ami nagyon hasonlít egy számítógépes programhoz? A DNS úgy utasítja a sejtet, ahogy pl. te is beprogramozod a telefonodat, hogy valamit jelezzen. Hogyan kötött ki mindegyik emberi sejtben ez az információs program? Nem találsz sehol utasításokat, vagy ilyen precíz információt anélkül, hogy valaki szándékosan meg ne alkotta volna azt.
5. számú bizonyíték: Mi keressük Istent, vagy ő keres minket?
Mikor még ateista voltam, engem is nagyon zavart az Istenben való hit kérdése. Mi az, ami az ateistákat mégis ráveszi, hogy annyi időt és energiát öljenek valaminek a cáfolatába, ami szerintük nem is létezik?! Amikor nehéz kérdések elé állítottam azokat, akik hittek Istenben, mélyen belül egyfajta kíváncsiság élt bennem, hogy vajon meg tudnak-e győzni. Meg akartam szabadulni Isten kérdésétől.
Nem vettem észre, hogy Isten témája igazából azért telepedett rám akkora súllyal, mert Ő erőltette az ügyet. Körülvett a létezésére utaló bizonyítékokkal, nem tudtam menekülni előle. Aznap, amikor úgy döntöttem, mégiscsak elfogadom Istent, az imádságom így kezdődött: „Oké, te nyertél…”
6. számú bizonyíték: Jézus személye – történelmi tények
Buddha, Mohamed vagy Konfucius mind prófétaként, vagy tanítóként határozta meg magát. De azt egyikük sem állította, hogy egyenlő lenne Istennel. Jézus viszont igen.
Olyan dolgokat állított magáról, amelyek csakis Istenre lehetnek igazak: hogy képes az embereknek megbocsátani a bűneiket, felszabadítani őket a betegségek és a függőségek alól, és végül örök életet ad, a mennyben. De ezt nemcsak állította, be is bizonyította. Csodákat tett. Meggyógyította az embereket – vakokat, nyomorékokat, süketeket –, néhányukat még a halálból is feltámasztott. Jézus tetteit nemcsak a Biblia írja le, de a korabeli történelmi elbeszélések, sőt még a Korán is. Miért tette mindezt?
Bár Isten, mint igazságos bíró, ítéletet érdemlő bűnösökként tekint ránk, a szeretete erősebb volt. Elképesztő tervet eszelt ki: emberi formát öltött, és maga vállalta fel a bűneinkért járó büntetést. Furán hangzik? Lehet, de gondolj csak pl. arra, hány apa cserélne örömmel helyet a rákos gyermekével, ha tehetné...
Jézus helyettünk halt meg, hogy megbocsátást nyerhessünk. Az általunk ismert összes vallás közül egyedül Jézusban látjuk Istent lépéseket tenni az emberiség felé, és gondoskodni arról, hogy kapcsolatunk lehessen vele.
Létezik-e Isten? Ha tudni akarod, kutass Jézus Krisztus után! Bár megtehetné, Isten nem kényszerít minket arra, hogy higgyünk benne. Ehelyett rengeteg utalást adott a létezéséről ahhoz, hogy önként válaszoljunk neki.
„Megtaláltok engem, ha kerestek és teljes szívvel folyamodtok hozzám.” Tedd fel magadnak a kérdést: Ha tényleg létezik Isten, vajon meg akarnám ismerni?
Ha szeretnél kapcsolatba kerülni Istennel, megteheted. Ez a te döntésed, és természetesen nem kötelező.
Nos, milyen ítéletet hoztál?